utorok , 29 novembra 2022
Home / Pôrod / Cisársky rez a starostlivosť po ňom

Cisársky rez a starostlivosť po ňom

V súčasnosti sa čoraz častejšie vykonáva sekcia, z pohľadu známych tvári veľmi obľúbená možnosť. Ale je to ozaj lepšia možnosť?

Cisársky rez alebo sekcia je operatívny zákrok v brušnej dutine, pomocou ktorého doktor pomôže dieťatku na svet. U nás sa viac-menej vykonáva pri komplikáciách v zdravotnom stave matky, dieťata, ale pri komplikáciách priamo pri pôrode.

sekcia

Strašiak alebo nový trend?

Percento sekcií každoročne stúpa. Nie vždy však ide o nevyhnutné zákroky. Často si ju ženy vyberajú, ale je to práve ľahšia alternatíva?

A aké sú skúsenosti mamičiek?

„Ja som si sekciu vybrala sama. Ale, s odstupom času ľutujem. Jazva stále bolí a celkovo, veľmi dlho trvalo, kým som sa dala opäť dokopy.“ Simona

„Prvé dieťa som rodila spontánne, druhé sekciou. Čo sa starostlivosti týka, viac som o seba musela dbať po sekcii, ale inak všetko sa rýchlo zahojilo a bola som skoro ok.“ Nela

„Chcela som bábo priviesť na svet normálne, ale nevyšlo to, museli sme podstúpiť akútny cisársky. Všetko dobre dopadlo, len som bola ubolená úplne všade. A tie prvé dni boli strašné. Nevedela som sa pohnúť, nieto ešte dvíhať malého, a to ma najviac štvalo, že si ho nemôžem pritúliť, ako mamičke, ktoré po pôrode už na druhý deň chodili akoby ani nerodili.“ Lucia

Starostlivosť o telo po sekcii

V prvom rade je potrebné udržiavať ranu po reze v čistote a suchu. Vyhnete sa tak infekciám a zápalom. Základná starostlivosť o ranu:

  • ak bolí intenzívne, vypýtať si lieky
  • ak popukajú stehy, ísť do nemocnice
  • nedvíhať nič ťažké, aj dieťa len v rámci možností
  • obmedziť krémy, kým nie je jazva úplne zahojená
  • nešúchať uterákom, iba jemne prikladať

Doba zotavenia

Je veľmi individuálna. Závisí od mnohých faktorov, ako napríklad, či ide o prvý cisársky, alebo ďalší, vek matky, vitalita organizmu a podobne. Doktori sa však zhodujú na tom, že približne do tých 6 týždňov by sa rana mala zahojiť. Avšak niekedy býva jazva citlivá aj na dotyk aj polroka po pôrode.

V každom prípade, bolesť po pôrode neznamená nič v porovnaní s tým, aké šťastie mamičku postretlo, keď má zdravé bábätko.

foto:flickr.com, en.wikipedia.org

Komentáre

komentáre