utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Cestuj s deťmi! Pár rád a informácii o cestovaní s deťmi z prvej ruky

Cestuj s deťmi! Pár rád a informácii o cestovaní s deťmi z prvej ruky

Cestuj s deťmi. Jednoduchý názov pre blog, ktorý sa venuje informáciam o rôznych destináciach, do ktorých sa rodičia vybrali s deťmi. Bez cestovky, na vlastnú päsť

Bez nadmerného míňania financií a zároveň slobodne

Marika a Roger sú dvaja rodičia, ktorý majú dve deti a dá sa povedať, že sa ničím extra od iných rodičov neodlišujú. Možno len tým, že mali dovahu zbaliť batohy a cestovať s deťmi. Takéto dobrodružstvá a pocity, zážitky, skúsenosti ich primäli k tomu, založiť vlastný blog, kde rodičov iných detí informujú o možnostiach cestovania na vlastnú päsť bez toho, aby tí rodičia minuli na dovolenku celú výplatu, aj viac. Jednoducho a zároveň slobodne.

Prinášame vám rozhovor o tom, kde všade sa im páčilo, ako sa vlastne k tomuto typu cestovania dostali a kde sa radi aj neradi vrátia, či nám dokonca poskytnú TOP rebríček destinácii, ktoré ich zaujali najviac a ktoré im prirástli k srdiečku.

1.Cestovať s deťmi na vlastnú päsť. Ako ste sa k tomuto trendu dostali a kedy? Pamätáte si ešte na úplne prvú cestu, dovolenku?
Milujeme more a teplo oveľa viac ako zimu a hory. Nakoľko sme Európske letné destinácie mali už prelúskané, stále viac nás lákala exotika a hlavne útek zo zimy do tepla. Chceli sme tiež spoznať nové kultúry, ale brzdila nás predstava, že za dve-tri exotické dovolenky minieme všetky úspory. Prvú exotiku cez cestovnú kanceláriu sme si užili v Dominikánskej Republike a práve tu nastal zlom v našom cestovaní. Mali sme predplatený all-inclusive rezort a i tak sme každé ráno utekali za hotelový plot a spoznávali krajinu. Táto cesta nás najviac nakopla k cestovaniu, ktoré zažívame dnes.

My nie sme rezortové typy a all-inclusive, povinné prejedanie sa a pocit, že okrem pláže a jedného fakultatívneho výletu sme nič iné z krajiny nevideli v nás vzbudil presvedčenie, že budeme cestovať radšej sami.

2.Mnoho rodín si cestovné kancelárie vyberá práve vďaka tomu, že sa im to zdá pohodlnejšie, možno istejšie. Čo bolo za vaším rozhodnutím vyhnúť sa im a začať skúšať skôr cesty na princípe vlastných plánov, využitia vlastných skúseností, schopností?
Práve diskomfort rezortovej dovolenky prispel k nášmu rozhodnutiu. My nie sme rezortové typy a all-inclusive, povinné prejedanie sa a pocit, že okrem pláže a jedného fakultatívneho výletu sme nič iné z krajiny nevideli v nás vzbudil presvedčenie, že budeme cestovať radšej sami. Ďalším dôvodom boli financie. Takáto dovolenka bola pre nás pridrahá. Je však veľa rodín, ktorým rezortová dovolenka vyhovuje a nevidíme na nej absolútne nič zlé. Veľa ľudí nejde na dovolenku spoznávať, ale skrátka vypnúť a nestarať sa o nič, mať navarených 40 druhov jedál a dva kroky k moru z lehátka a to je fajn.

3.Ktorá krajina sa vám zdá z tých, ktoré ste s deťmi navštívili, najbláznivejšia, alebo, povedzme, „najsuprovejšia“, do ktorej by ste sa možno aj radi ešte vrátili?
Tu sa zhodneme asi všetci, že to je Srí Lanka. Maličký ostrov, ktorý ponúka neuveriteľnú prírodu, nádherné pláže, priateľských domácich, slony a korytnačky vo voľnej prírode, skrátka pre nás hotový raj. Vždy si pri fotkách a spomínaní na túto krajinu povieme:
„WAU, Boli sme tu a určite sa ešte vrátime.“

4.Čo všetko je treba urobiť predtým, než sa taká rodinka rozhodne vycestovať na vlastnú päsť? Ako dlho vám približne trvá, kým máte všetko pripravené, naplánované na 100%?
Všetkým rodinám radíme, aby mali pred exotikou zvládnuté aspoň jednu, dve dovolenky v Európe na vlastnú päsť. Budú mať predstavu, čo všetko je potrebné si zariadiť a môžu si porovnať výslednú sumu s cestovnými kanceláriami. V exotike je to veľmi podobné. Dôležité sú letenky a ubytovanie je častokrát oveľa lacnejšie ako na Slovensku. Príprava itineráru záleží od danej krajiny. Srí Lanku sme plánovali niekoľko mesiacov, Zanzibar pár týždňov.

5.Bola nejaká krajina, ktorá bola pre vás sklamaním?
Bali. Nemáme v pláne vrátiť sa sem, nakoľko sme sa tu necítili komfortne. O to viac pozitívne nás šokovalo, aké nádherné ostrovy s bielymi plážami sú v jeho blízkosti. Na jeseň sme sa po štyroch rokoch opäť vrátili do Indonézie a prešli Lombok, ostrovy Gili a národné parky v okolí ostrova Flores a všetkým túto cestu veľmi odporúčame.

6.Kam sa chystáte najbližšiu dobu, ktorú destináciu, krajinu ste si vybrali pre najbližšiu cestu?
Už o pár dní, 15.februára odlietame prebrázdiť Mexiko, hlavne polostrov Yucatán. V lete plánujeme opäť cestovať po Európe ako každé leto a jeseň zatiaľ rozplánovanú nemáme. Čakáme na výhodné letenky. Určite plánujeme Madagaskar, Maurícius, Bahamy,… Krajín, ktoré máme na zozname je ešte veľmi veľa.

7.Ako dlho vlastne bloggujete o svojích cestách a čo bolo podnetom pre to, aby s ním vôbec začali? Predpokladám, že priveľa zážitkov, emócií, myšlienok…
S písaním článkov sme začali v lete 2016. Pôvodne bol náš web www.cestujsdetmi.sk venovaný iba priateľom a ich priateľom, nakoľko sa veľa ľudí z nášho okolia zaujímalo o exotické cesty a potrebovali poradiť aké miesta by mali v krajinách v ktorých sme boli, navštíviť. Náš Facebookový účet sme založili iba z recesie a s priateľmi sme si robili srandu, či vôbec niekedy budeme mať 500 sledovateľov. To bola naša najvyššia méta. Dnes, po roku a pol blogovania, nás na sociálnych sieťach sleduje dohromady 20-tisíc rodín zo Slovenska a z Čiech a dokonca nás na minuloročnom udelovaní cien v blogerskej scéne ocenili ako štvrtý najlepší travel blog Slovenska.

Máte nejaký TOP 3 rebríček krajín, ktoré ste navštívili a vedeli by ste aj, prečo práve oni?

TOP 1 Srí Lanka
Krajina neobmedzených možností. Ostrov, ktorý ponúka nádherné pláže, turistiku, nezabudnuteľnú vlakovú scenériu, safari a úžasnú kuchyňu.

TOP 2 Indonézia
Rozmanitá krajina sopiek, varanov komodských a krásnych pláží. Netreba však škatuľkovať Indonéziu ako krajinu ostrova Bali. Oveľa krajšie ostrovy nájdete iba pár kilometrov ďalej.

TOP 3 Kambodža
Krajina, ktorá si nás získala svojou exotickosťou a nádherným ostrovom Koh Rong Samloem, na ktorom v noci objavíte svetielkujúci planktón.

Viac príbehov a poznatkov nájdete na ich blogu cestujsdetmi.sk 🙂

zdroj obrázkov: Facebook / Cestuj s deťmi

Komentáre

komentáre