utorok , 29 novembra 2022
Home / Radíme / Medicína / Alžbeta Husarovič z Porážka.sk: Myslím, že zdraví ľudia nemyslia na to, že porážka môže prísť nečakane
porazka.sk

Alžbeta Husarovič z Porážka.sk: Myslím, že zdraví ľudia nemyslia na to, že porážka môže prísť nečakane

Cievna mozgová príhoda, alebo ak chcete, porážka, je súčasťou života mnohých rodín, ktorých členovia s ňou mali skúsenosť.

Beh na dlhé trate

Taká úplná revitalizácia, návrat do bežného života, či samotné prežívanie životného procesu po jej prekonaní, znášanie následkov a dôsledkov po fyzickej, aj duševnej stránke, je beh na dlhé trate.

Našťastie existuje aj u nás združenie, ktoré sa venuje pomoci pacientom, osvete, prevencii a podpore rodinným príslušníkom pri starostlivosti o ich členov. Na Slovensku je to Občianske združenie Porážka.sk, ktorej zakladateľka, JUDr. Alžbeta Husarovič, MHA. MPH, sama mamička dvoch detí, odpovedala na niektoré otázky, prispela informáciami a podala svoj vlastný príbeh, na ktorého základe je položené poslanie tohto združenia.

Kto všetko stojí za vznikom OZ Porážka.sk a kedy vzniklo? Aký podnet je za vznikom
tohto združenia?

Za vznikom stojí JUDr. Alžbeta Husarovič, MHA, MPH.

“Keď som mala 28 rokov, prežila som vážnu cievnu mozgovú príhodu. Najprv som si myslela, že sa z nej nikdy nedostanem. Z následkov spomeniem len tie najvýznamnejšie: čiastočná nehybnosť pravej polovice tela, strata reči (99% afázia, problémy s pomenovávaním predmetov), spustený
kútik, strata krátkodobej pamäte. Nakoľko som mala skvelú podporu manžela, mohla som sa venovať návratu do každodenného života. Trvalo to asi 3 roky. Mala som logopédiu 9x do týždňa a rehabilitáciu asi 3 razy do týždňa.

Porážka zasahuje čoraz mladšie ročníky.

Aké je jeho hlavné poslanie, funkcia, aktivity?

Cielená podpora pacientov po cievnej mozgovej príhode. Podpora podujatí orientovaných na osvetu, prevenciu a liečbu cievnej mozgovej príhody ako www.behneporazenych.sk a rôzne charitatívne akcie. Jednou bola Charity fashion show Neporazení, 24. 10. 2019 na Svetový deň cievnej mozgovej príhody, kde módny návrhár Michael Kováčik vytvoril exkluzívne tričko NEPORAZENÝCH. Toto tričko je stále v predaji na sociálnych sieťach OZ Porážka.sk na FB a Instagrame. Výťažok poputuje na ďalšiu osvetu cievnej mozgovej príhody.
Ďalej rozvoj a rekonštrukcia ambulancií všeobecných lekárov, neurológov, logopédov a iných, modernizácia a inovácia technického a prístrojového vybavenia.

Charity Fashion Show Neporazení

Myslíte si, že je dnes verejnosť dostatočne informovaná vo veci liečby, prípadne prevencie
porážky? Sú ľudia dostatočne oboznámení s tým, čo všetko predchádza porážke, čo
vlastne porážka je, nemajú o nej občas mylné predstavy?

Absolútne nie. Myslím, že zdraví ľudia nemyslia na to, že porážka môže prísť nečakane, v akejkoľvek situácii. Mali by venovať pozornosť osvete cievnej mozgovej príhody, nakoľko je to na Slovensku tretia najčastejšia príčina smrti podľa NZP –Národného zdravotníckeho portálu, ktorý vedie štatistiky nielen o tomto ochorení. Porážka zasahuje čoraz mladšie ročníky.

Sama ste prežila cievnu mozgovú príhodu. Ako dlho trvá človeku zotavenie po CMP,
čím všetkým si človek vlastne prejde po tejto príhode? Čo všetko absolvuje?

Ja osobne si nemyslím, že som z porážky vonku na 100%, súvisí to s únavou, ktorú mám z mojich dvoch dcér. Ale späť k otázke, každá porážka je iná, závisí od toho, v ktorej časti mozgu sa udeje. Zvyčajne býva postihnutý pohybový aparát, ruka, noha, ale veľmi často je to aj reč. Veľmi časté sú problémy s prehĺtaním, ale ojedinele je to aj tzv. locked in syndrom, kedy pacient leží, nedokáže prijať potravu, hovoriť, hýbať celým telom, vie len klipkať očami. Ale najhoršie na tom je, že pacient, ktorý má tento syndróm, vníma celé okolie, ale nevie reagovať. Bol o tom nakrútený skvelý film, kedy pacient napísal knihu o tom, čo cíti, kedy diktoval zdravotnej sestre presný počet klipkaní očami. A – jeden klip, B – dva kllipy. Ďalej to môže byť zrak, sluch, pamäť… Treba navštevovať fyzioterapeuta, logopéda a to čo najintenzívnejšie.

Ako veľmi to ovplyvní jeho návrat do každodenného životného cyklu, jeho rodinu?
Čo všetko sa dá robiť pre zlepšenie stavu, či už psychického, alebo fyzického po
prekonaní porážky? Stretli ste sa niekedy s tým, že by sa nejaký pacient „zasekol“, že to chcel vzdať?

Porážka obráti naruby svet ako pacientovi, tak aj jeho rodinným príslušníkom. O pacientov sa treba starať každý deň, nie ale o všetkých, iba o tých, ktorých porážka pripútala na lôžko, to znamená nesebestačných. Denne mi píše kvantum rodinných príslušníkov s prosbou o pomoc pri hľadaní
psychológa alebo psychiatra. Sú to stavy depresie, úzkosti. Áno, aj toto môže porážka urobiť s človekom. Nechuť pozrieť sa do zrkadla, nechuť cvičiť, nechuť rozprávať…
Ale taktiež píšu s prosbou o pomoc v hľadaní logopéda či fyzioterapeuta.

Máte za sebou už druhý ročník Behu neporazených. Môžeme sa tešiť aj na 3.? Máte predstavu, kde sa bude odohrávať tentokrát?

Áno, bude sa konať na Dvořákovom nábreží, dňa 9. mája na Európsky deň cievnej
mozgovej príhody. Viac informácií bude na stránke www.behneporazenych.sk.

Pani Alžbetke ďakujem a prajem do budúcna všetko len to dobré. 🙂

zdroj: porazka.sk

Komentáre

komentáre