nedeľa , 2 októbra 2022
Home / Pôrod / Mamička, rodíme! / Ako zvládnuť kontrakcie

Ako zvládnuť kontrakcie

Kontrakcie. Asi najväčší strašiak žien, čo sa pôrodu týka…Niektoré mamičky to zvládajú lepšie, iné zase horšie.

Kontrakcie sú pravidelné sťahy maternice, ktoré zapríčiňujú otváranie krčka maternice.  Ich intenzita sa postupne zvyšuje. Najčastejšie sa opisujú ako bolestivé sťahy a tlaky v celej brušnej oblasti, prípadne len v podbrušku, a takisto tlaky v krížovej oblasti chrbta.

Pri kontrakciách sa sleduje ich intenzita, ako dlho trvajú a v akých intervaloch sa opakujú. Dá sa to vidieť aj voľným okom, maternica sa pri kontrakcii viditeľne vydúva a bruško tvrdne.

Ako zvládnuť kontrakcie?

Dýchanie

Najdôležitejšie je správne dýchanie, čiže  hlboký nádych nosom a pomalý výdych ústami. Medzi kontrakciami je dobré sa zhlboka vydýchať. Bábätko je stále závislé na príjme kyslíka od mamy, čiže treba dýchať naozaj pravidelne. Mamičkám sa neodporúča kričať, keďže tým „zaneprázdňujú“ pľúca a nevládzu neskôr dýchať.

tehotenstvo

Polohy

Vhodné je aj meniť polohy a nájsť si tú, pri ktorej sú kontrakcie najznesiteľnejšie. Často využívané sú na fit lopte, na pôrodnej stoličke, vo vani, v horúcej sprche, ležiac na podložke, postojačky, v kľaku.

Masáže

Taktiež pomáha masáž chrbta, či už sama mamička, alebo jej partner, masírujú krížovú oblasť chrbta, ktorá je kontrakciami najviac namáhaná. Odporúča sa aj prúd teplej vody v sprche, ktorý aspoň čiastočne zmieňuje bolestivé kontrakcie.

Epidurálna anestézia

Veľa mamičiek sa v poslednej dobe uchyľuje k epidurálu, čiže k zavedeniu utlmujúcich liekov. Mamička tým necíti pôrodné bolesti.

Pozitívne myslenie

Veľmi pomôže, hoci sa to tak nezdá. Ak si mamička vopred nehovorí, že to nezvládne, že to bude veľmi bolieť, že nevydrží a podobne, ťažšie sa jej bolesti budú zvládať.

Hudba a aromaterapia

Počúvanie relaxačnej či obľúbenej hudby a obľúbená vôňa pomáhajú k uvoľneniu a zrelaxovaniu. U nás to však ešte nie je veľmi rozšírené.

Predpôrodné kurzy

Návšteva predpôrodného kurzu je veľkým pomocníkom, mamičky sa tak môžu opýtať všetko, čo ich zaujíma, čoho sa obávajú.

Každopádne, tak ako každá mamička a aj jej bábätko, tak aj priebeh každého pôrodu je individuálny. Všetkým budúcim mamičkám veľmi držíme palce!

foto:pixabay.com, flickr.com

Komentáre

komentáre