sobota , 24 októbra 2020
Home / Dieťa / Ako prekonať strach z návštevy detského lekára

Ako prekonať strach z návštevy detského lekára

Bolesť bruška, zapálené hrdlo, kašeľ a horúčka… Nie všetky dni sú slnečné a keď k nám zavíta choroba, návšteve pediatra sa nevyhneme. Ako však dieťa presvedčiť o tom, že lekára sa netreba báť?

Ideme k lekárovi

Váš drobec ochorel a pred vami stojí neľahká úloha ‒ dostať ho (ideálne bez plaču a kriku) do detskej ambulancie. Len málokto z nás obľubuje návštevy lekárov, tobôž nie naše ratolesti opantané strachom z bielych plášťov a injekcií. Ako si s týmto problémom poradiť? V prvom rade zachovajte pokoj a trpezlivosť. Odborný výklad a učené frázy si nechajte na neskôr, dieťa by mohli zbytočne vystrašiť. Skúste na to ísť hravou formou. Kúpte si v hračkárstve vlastný lekársky kufrík a vyskúšajte si vyšetrenie u vás doma ‒ zmerajte si navzájom teplotu, skontrolujte dýchanie a hrdlo alebo spolu zaočkujte všetkých plyšových kamarátov, čo doma nájdete. Počas hry sa pokúste dieťaťu všetko vysvetliť ‒ prečo je potrebné zmerať teplotu, podať lieky, očkovaciu látku a pod. Výborným pomocníkom môžu byť kreslené rozprávky s obľúbeným hrdinom a knižky, napr. detská encyklopédia, v ktorej si môžete naštudovať, ako vyzerá ľudské telo a čo sa s ním deje, keď sme chorí, najmenších zaujmú krátke rozprávky alebo veršíky, v ktorých je hlavný hrdina chorý a po návšteve lekára a následnom užití lieku sa cíti lepšie (napr. Chorý medvedík, Terka je chorá, Terka u zubára, Terka na lekárskej prehliadke a i.).

doctor4

Bez klamstiev

Pred cestou k lekárovi dieťaťu objasnite dôvod vašej návštevy, napr. „Máš teplotu, bolí ťa hrdlo, je potrebné, aby ťa lekár vyšetril a predpísal ti lieky”. Pokúste sa mu jasne vysvetliť, čo ho v ambulancii čaká ‒ vyšetrenie fonendoskopom, kontrola hrdla, uzlín a mandlí, meranie teploty. Pamätajte na to, že klamstvo sa nevypláca, hoci by šlo aj o očkovanie alebo odber krvi. Radšej sa pokúste odpútať jeho pozornosť, napr. spolu rátajte do desať, prezrite si obrázky, ktorými je ambulancia vyzdobená alebo si so sebou vezmite malého spolubojovníka v podobe obľúbenej hračky, ktorá dieťaťu dodá odvahu. Deti zaujaté hrou a rozhovorom si pichnutie mnohokrát ani len nevšimnú, prinajmenšom sa nebudú sústrediť na bolesť. Ak by predsa len vyronilo pár slzičiek, ubezpečte ho o tom, že je to v poriadku a nikdy ho nezabudnite pochváliť za odvahu a statočnosť. Posedenie v cukrárni ako bolestné tiež nie je na zahodenie 🙂

doctor2

Dobrý pediater ‒ polovica úspechu

Všetko je o ľuďoch a o ich prístupe, čo dvojnásobne platí pri kontakte lekára a zdravotníckeho personálu s malým pacientom. Preto ak máte možnosť, dajte si na výbere pediatra záležať. Mal by to byť človek s poriadnou dávkou empatie a trpezlivosti, ktorému môžete dôverovať v akejkoľvek situácii. Priam ideálne je, keď si na prvý pohľad získa aj vášho malého bojka a keď vyšetrenie prebieha v pekne upravenej ambulancii.

Foto: pixabay.com, flickr.com

Komentáre

komentáre