štvrtok , 24 júna 2021
Home / Dieťa / Batoľa / Ako naučiť deti správne jesť? Hravou formou

Ako naučiť deti správne jesť? Hravou formou

Nie je žiadnym tajomstvom, že deti dnešnej doby jedia oveľa viac nezdravo, ako jedávali ich rodičia. Dôvodov je niekoľko. Od rýchlejšieho životného tempa, cez čoraz viac priemyselne spracovávaných potravín po nesprávne informácie o podávaných jedlách.

Už dosť dlho je vo svete prítomný faktor stúpania BMI našich detí. Musíme si uvedomiť, že nesprávne stravovanie nevedie len k zvyšovaniu priemernej váhy dieťaťa, ale aj k tvorbe rôznych ochorení, medzi ktoré patrí ADHD ( porucha pozornosti) , cukrovka a iné diabetické ochorenia, ale taktiež astma. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že sa rapídne znižuje kondícia, schopnosť pohybu u detí.

Rozmýšľali ste už niekedy o tom, ako dostať do vašich detí viac zeleniny a ovocia? Možno je to jednoduchšie, ako sa zdá. Prvým krokom k tomu, aby sa dieťa naučilo správne stravovať je, aby sa „správne“ stravovali aj rodičia. Je známych tisícky prípadov rodičov, ktorí si v uponáhľanom stave vezmú so sebou ako potravinu mnohé fastfoody, či veci, ktoré neuveriteľným spôsobom zaťažujú organizmus. A nielen vtedy, keď sa ponáhľajú. Mnohí rodičia nevenujú dostatočný čas domácim prípravám jedla. Nemôžeme im to vyčítať, pracovné tempo nepustí. Ale je dôležité „ukrojiť si“ aspoň určitý čas na domácu prípravu jedla, aby si s deťmi sadli a najedli sa.

Druhým krokom by bolo asi aj to, aby školské jedálne venovali viac času prípravám jedál, ktoré sú pre detský organizmus viac prospešné, ako škodlivé. To už je ale na činnosti iných organizácií a inštitúcií.

Treba si uvedomiť, že je potrebné viesť k zdravému životnému štýlu už deti od útleho veku. Poznáme prípady, kedy mamičky detí vo veku 1 – 1,5 roka učia deti, že jabĺčko je predsa len chutnejšie, ako chrumka. Takže správnym krokom k výuke detí ohľadom stravovania je, aby sa namiesto slaných a sladkých pochutín dali do malých nádobiek kúsky ovocia. Dieťatko si to ešte toľko neuvedomuje a hlavne sa naučí od malička na ovocie a zeleninu.

V minulosti dokonca vznikla mobilná aplikácia, ktorá vám povie, aké množstvo a aké látky sa v jedle, ktoré dieťatku idete dávať, v skutočnosti nachádzajú. Dokonca vám ponúkne informáciu o tom, ako veľmi to jedlo zdravé je a či v sebe obsahuje dostatok látok prospešných pre zdravie. Stačí oskenovať Bar kód a máte to. Zaujímavé, nie?
Ďalším krokom je naučiť dieťa, ako správne jesť z hľadiska tempa. Samozrejme, je tu potrebná prítomnosť a príklad od samotného rodiča. Treba si sadnúť za stôl a naučiť ho, že najlepšie, ako sa zasýti pri papaní je, keď bude prežúvať pomalšie. Tým dá telu čas na to, aby si samo určilo, aké množstvo jedla do seba ešte príjme, aby sa nasýtilo. Jednoduchý trik, ktorý dokáže predísť obezitám a prejedaniam sa.

Doktorka Allan Green z Kalifornie ponúka rodičom aj niekoľko ďalších návodov. Jedným z nich je, zahrať sa s deťmi hru „Kto je tvoja mama?“, ktorú adaptovala na praktiku kŕmenia detí vo veku 2-4 rokov. Princíp je jednoduchý. Pri kŕmení detičiek sa mamičky pýtajú, odkiaľ daná potravina pochádza. Mrkvička rastie v zemi, mliečko ide od kravičky, jabĺčka rastú na strome. Ak ide o potravinu, ktorej na život stačí jednoduchý strom, či pochádza priamo od zvieratka, ide o skutočné vitamíny. Ak však nie, ide o priemyselne spracovanú potravu. A tá je zlá.

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre