utorok , 29 novembra 2022
Home / Dieťa / Aktivity / Ako motivovať deti k mimoškolským činnostiam? Odpovede priamo od dieťaťa!

Ako motivovať deti k mimoškolským činnostiam? Odpovede priamo od dieťaťa!

Pozná to mnoho rodičov. Majú doma deti, ktoré chodia zo školy ako keby “vyfľusnuté”. Na nič sa nepodujímajú, nič ich nebaví, nič sa im nechce.

Ako teda docieliť, aby sa dieťa v školskom veku samo odhodlalo k mimoškolskej aktivite, či ako ho v tom najlepšie motivovať, podporovať a prečo sa vlastne nakoniec deti samy podujmú na účasť na rôznych súťažiach, krúžkoch a rôznych iných aktivitách?

Odpovedala nám 12-ročná Saška, ktorá sa mnohých aktivít a súťaží pravidelne zúčastňuje.

Určite nie nasilu

Sú deti, ktoré jednoducho k rôznym koníčkom vzťah nemajú. Nemusí ísť o to, že sa im nechce, možno si myslia, že to nemá zmysel, či že je to zbytočné, stratený čas, a podobne.

Prečo sa teda také dieťa rozhodne zúčastniť sa súťaží či krúžkov? Záleží od charakteru aktivity.

“Ide o to, o aký krúžok ide. U mňa je to napríklad o vzťahu k prírode, čiže súťaže z biológie sú samozrejmosťou. Rada sa zaujímam  o to, čo sa v prírode deje, o rôznych živočíchoch a práve na súťažiach mám priestor na to, dozvedieť sa čosi navyše a viac zaujímavé. Rovnako to funguje aj pri hasičstve, či zdravotníckom krúžku. Ten pocit, že viem, čo taký hasič, či zdravotník reálne robí a mám šancu si to vyskúšať a naučiť sa to, cítim sa viac dôležito a zúčastnene. Okrem toho som vždy rada, že viem o aktualitách v ošetrovaní ľudí po rôznych úrazoch a to je super, plus, samozrejme, podať prvú pomoc. V literatúre zas milujem priamu reč. Do postavy tým môžem vložiť čosi zo seba, kúsok mňa, môžem meniť hlasy a prídem si už ako nejaká herečka 🙂

Jednoducho je to o tom, že sa cítim istejšie a spokojnejšie, keď viem, ako veci fungujú a neostávajú pre mňa veľkou záhadou. A ak sa k tomu pridá aj fakt, že viem odpovedať na rôzne otázky a reagovať v rôznych situáciach aj v bežnom živote, čo veľakrát nevedia ani mnohí dospelí, o to je to lepšie. Netreba zabúdať ani na to, že je v tom všetkom prítomná aj súťaživosť a chcenie dosiahnuť niečo, čo iný nedosiahol”

Pochvala a povzbudenie od učiteľa

V nemalej miere je potrebná aj podpora a aktivita zo strany učiteľa.

“Ak ma už nejaký učiteľ chce dostať do nejakej súťaže, mám pocit, že mi verí a že verí mojím schopnostiam. Že vidí vo mňe viac, než ja, alebo v iných. Je to fajn pocit. Je pravda, že sa mi často stane, že sa mi nechce. Asi ako každému môjmu rovesníkovi. Vtedy je super, ak ma ten učiteľ “dokope” k tomu, lebo inak by som veľa vecí nedokončila…Určite to nie je dobré, keď sa to deje pod nátlakom, či pomocou vyjednávania, neviem, priznám sa však, že to vyjednávanie je niekedy pri mne nutné (smiech)”

Podpora doma je dôležitá

Nie je to len v škole, ale aj doma. Podpora, ktorú dieťa potrebuje k tomu, aby v škole zabodovalo.

“Určite potrebujem povzbudenie a pomoc, podporu aj z domu. J*e to príjemnejšie, keď sa do celej “akcie” zapojí aj celá rodina. Napríklad sestra chodí na súťaže, počíta so mnou príklady v rámci prípravy na pytagoriádu, doma mi pomáhajú učiť sa rôzne texty na literárne súťaže, a tak ďalej…Občas mi aj povedia, že načo si toľko na seba beriem a cítim sa aj unavená, lebo škola je prvoradá a býva toho fakt dosť, ale keďže idem do všetkého dobrovoľne, nikto ma nenúti, je to fajn. Mám podporu v škole, aj doma”

Saške ďakujem a prajem, nech sa jej darí. 🙂

zdroj: Pixabay

Komentáre

komentáre