štvrtok , 18 augusta 2022
Home / Dieťa / Adopcia detí? Dobrý nápad

Adopcia detí? Dobrý nápad

Nie každý má to šťastie, že mu je dopriate mať vlastné deti. A dokonca sú rodičia, ktoré tie svoje biologické deti už majú, no napriek tomu sa rozhodnú osvojiť si cudzie. No jedno má tento celý proces v každom individuálnom prípade s tými ostatnými spoločné: dať domov, lásku, každému dieťatku. 

Je veľa príkladov nielen cielenej adopcie z dôvodu neúspechu otehotnieť a mať vlastné deti, ale aj mnoho príkladov rodín, ktoré si adoptovali dieťatko napriek tomu, že už tie svoje mali. Poďme do sveta. Taká Jenn Johnson, nevesta pastora Billa Johnsona, si s manželom k vlastným 3 deťom adoptovali ďalšieho chlapčeka Rydera, či Lauren Akins (na titulke), manželka country speváka Thomasa Rhetta, ktorá si s manželom adoptovala dievčatko Willu a v čase, kedy tento celý adopčný proces prebiehal, nečakane otehotnela a tak k ním do rodiny pribudli v rovnakom čase dve dievčatká (tomu sa povie krásna zhoda náhod). Či Kelsi (hneď tu dole), mamička chlapčeka Colta s Downovým syndrómom, ktorá si s manželom k vlastným 6 detičkám adoptovala z Ukrajiny malého Nica, ktorý má tiež Downov syndróm (tu je jasne vidieť, že diagnóza, či akákoľvek anomália nehrá pri adopcii žiadnu úlohu).

Kelsi s Coltom a Nicom

Adoptovať si dieťatko má však aj svoje úskalia. Väčšinou sú to úskalia byrokratické, ktoré zažívajú potenciálni rodičia po celom svete. Ale má to význam a cenu a tak sa skúsime bližšie pozrieť na to, aké podmienky musí potenciálny rodič spĺňať, ak sa rozhodne adoptovať si dieťatko.

V prvom rade musí ísť o dieťatko, ktoré je buď sirotou, alebo ak aj má rodičov nažive, títo si nemôžu uplatniť naň rodičovské právo, teda (škaredo povedané), toto dieťatko je dieťaťom štátu…

Kto teda môže byť adoptívnym rodičom?

 • Manželia
 • Jednotlivec
 • Manžel/ka rodiča (evidentne biologického)

Ktoré dieťa môže vstúpiť do procesu adopcie?

 • Dieťa, ktoré je súdom uznané ako právne voľné (nevzťahuje sa naň žiadne rodičovské právo)
 • Dieťa, ktorého rodičia dali súhlas na adopciu
 • Dieťa, ktoré je evidované v Zozname detí pre sprostredkovanie náhradnej rodinnej starostlivosti – k adopcii
 • Každé dieťa, ktoré má právne len jedného rodiča a tento rodič žije v manželstve (teda ide o adopciu manželom/manželkou dotyčného rodiča)

Ako na to? Postup:

 1. Získať čo najviac informácií z rôznych zdrojov.
 2. Ísť na Úrad práce sociálnych vecí a ro
 3. diny (UPSVaR) v mieste vášho trvalého bydliska: vyplniť Žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov a doložiť potrebné dokumenty.
 4. Prijať návštevu sociálneho pracovníka z UPSVaRu kvôli zisteniu bytových, rodinných a sociálnych pomerov.
 5. UPSVaR požiada o správu Obecného úradu o spôsobe vášho života.
 6. Absolvovať prípravu na adopciu na UPSVaR alebo v jednom z akreditovaných subjektov (UPSVaR, Úsmev ako dar, Miesto pod slnkom, Návrat).

(Adopcia.sk )

Viac informácii a všetko potrebné nájdete na oficiálnej stránke http://adopcia.sk/

obrázky: Facebook (Lauren Akins, Downright Wonderful)

 

Komentáre

komentáre