štvrtok , 6 augusta 2020
Home / Tehotenstvo / 7. máj ako Svetový deň tehotenstva je myšlienka, ktorá sa zrodila v hlave muža

7. máj ako Svetový deň tehotenstva je myšlienka, ktorá sa zrodila v hlave muža

Už od roku 1917 sa Medzinárodný deň žien pripomína 8.marca. Svetový deň detí pripadá na 1. júna, Deň matiek na 9.máj, aj keď v niektorých krajinách sa slávi druhú májovú nedeľu. V roku 2013 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 19. november za Svetový deň toaliet, a nech to znie akokoľvek bizarne, aj táto myšlienka má svoje významové opodstatnenie.

Na svete sa zaužívalo množstvo sviatkov, viac či menej podstatných, ktoré poukazujú na dôležitosť určitej činnosti (Svetový deň žonglovania), predmetu (Svetový deň toaliet) či statusu (Deň matiek). Tehotenstvo svoj veľký deň nemá, a práve tento neutešený stav zaregistrovali manželia Staňkovci, ktorí svoj osobný aj pracovný život zasvätili tehotenstvu a jeho osvete. Aby svoj postoj zviditeľnili, postavili na nohy projekt s názvom „Svetový deň tehotenstva“ a za deň D určili 7. máj.

Svetový deň tehotenstva a jeho vznik

Myšlienka Svetového dňa tehotenstva sa zrodila v Brne. Čo je však pozoruhodnejšie, zrodila sa v hlave muža.  Manželia Staňkovci ako prevádzkovatelia Centra pre tehotné a rodinu Majka už niekoľko rokov kladú dôraz na zvyšovanie povedomia dôležitosti rodiny, s ktorou je neodmysliteľne spojené tehotenstvo, predovšetkým jeho zdravý, pokojný a vyrovnaný priebeh. Bol to práve pán Michal, ktorý ako prvý postrehol, že napriek sviatkom, medzinárodným či svetovým dňom „všetkého možného“, tehotenstvo svoj vlastný sviatok nemá. A tak sa pán Michal Staněk stal otcom myšlienky a spoluzakladateľom projektu Svetový deň tehotenstva, ktorý s manželkou Majkou stanovili na 7.máj. Len tak…

Tehotenstvo 1

Tehotenstvo je stav, ktorý svojím významom nenachádza vo svete obdobu. Znamená radosť, lásku a nádej vtesnanú do osoby dieťaťa. Tehotenstvo je pojem, ktorý si zaslúži povšimnutie a zvýšenú pozornosť. Preto si Svetový deň tehotenstva, venovaný nielen tehotenstvu, ale aj rodine, našiel svoje pevné a úctivé miesto v kalendári …., minimálne v česko – slovenských pomeroch.

Festival tehotenstva a rodiny

Na pripomenutie si Svetového dňa tehotenstva sa každoročne usporadúva Festival tehotenstva a rodiny. Prvé oslavy tohto sviatku prebiehali skôr v komornom duchu. Rok 2017 sa bude niesť v pompéznejšom scenári a na festival vás srdečne pozývame aj my.

Organizátori Festivalu tehotenstva a rodiny manželia Staňkovci dňa 7.5.2017 privítajú záujemcov v Brne na Riviéře. Akcia sa začína o 10. hodine a sprievodný program potrvá až do 21. hodiny. Krstným otcom festivalu je spevák, herec a budúci trojnásobný otec Tomáš Klus. Počas celého dňa sú pre návštevníkov pripravené koncerty, divadelné predstavenia, workshopy, semináre, odborné prednášky, módna prehliadka a veľa iného. Viac o Festivale tehotenstva a rodiny sa dočítate na www.dentehotenstvi.cz.

K festivalu v Brne sa pridávajú sprievodné akcie v Uherskom Hradišti, Liptovskom Mikuláši a Košiciach.

Rodinné centrum Dantia v Liptovskom Mikuláši vám na Svetový deň tehotenstva svoje brány otvorí v čase od 13. do 18. hodiny, za ktorými má prichystané odborné prednášky a zábavné aktivity pre deti ako aj dospelých.

Tehotenstvo 2

Na akcii participujú aj Košice a oslavy Svetového dňa tehotenstva sa budú konať v nedeľu, dňa 7.5.2017 (ako inak 🙂 ) v priestoroch HalmiSpace v čase od 15. do 19. hodiny.

Nosná myšlienka Festivalu tehotenstva a rodiny ako transparentná osveta Svetového dňa tehotenstva predstavuje uctenie si významu počatia a pôrodu.

Bez tehotenstva by neboli deti, bez tehotenstva by nakoniec nebol nikto z nás. Deti sú naša budúcnosť a vlastné nasadenie a osobný vklad do výchovy sa pretaví do našej spoločnej budúcnosti. Svetový deň tehotenstva vo svojom názve nesie honosný prívlastok a my mu prajeme, aby ho naplnil do poslednej hlásky.

zdroj: Pixabay, Facebook, YouTube

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Komentáre

komentáre