nedeľa , 1 októbra 2023
Home / Zaujímavosti / Tipy a triky / 3 tipy, ako si vybrať podlahu

3 tipy, ako si vybrať podlahu

Pri výbere podlahy si je treba uvedomovať, že ide o investíciu aj na niekoľko desaťročí. Práve z toho dôvodu je dôležitý jej dizajn, ktorý by mal byť nadčasový a tiež vlastnosti, ktoré zabezpečia jej dlhú životnosť a stabilitu.

Výber podlahy ovplyvní nielen atmosféru vášho bývania, ale aj možnú budúcu úsporu či zdravie a spokojnosť jednotlivých členov domácnosti. S jej výberom sa teda rozhodne neunáhlite.

1. Podlaha a jej odolnosť

Pri výbere podlahy sa zamyslite nad tým, akú funkciu by mala v danej miestnosti plniť. Ak sa rozhodnete pre drevenú podlahu, do vstupnej haly, chodby či detských izieb, ktoré sú zaťažované najväčšmi sa hodí podlaha z tvrdých drevín. Drevené podlahy sú vo všeobecnosti odolné voči mechanickému poškodeniu. Sú však aj o niečo drahšie.

Do komerčným priestorov voľte vyššiu záťažovú triedu, lacným variantom je linoleum alebo PVC podlaha.

2. Podlaha a jej základné vlastnosti

Ľahkou údržbou sa vyznačujú laminátové podlahy, PVC podlaha a vinylové podlahy. Vinyl a PVC sú vhodné aj do vlhkého prostredia a sú príjemné na dotyk. Laminátové podlahy sa hodia na podlahové kúrenie, sú vhodné tiež pre alergikov a nie sú pridrahé v pomere cena a kvalita. Pokiaľ patríte medzi ochrancov životného prostredia, siahnite po korkovej podlahe. Korok je síce o niečo drahší, ale patrí medzi ekologické materiály.

3. Dekory a dizajn

Podlahy sú tiež neodmysliteľným dizajnovým prvkom. Spolu s farbami vplývajú na našu náladu a na celkovú atmosféru v miestnosti.

Pre milovníkov prírody je skvelou voľbou pravá drevená podlaha, ktorá miestnosti dodá elegantný a príjemný vzhľad.

V dnešnej dobe vám však aj rôzne imitácie napodobnia drevo tak, že ich od neho na pohľad nemáte šancu rozoznať. Obľube sa tešia vinylové podlahy, ktoré sú známe širokou škálou rôznych dekorov. Laminát, korok a PVC môžu byť tiež dobrou náhradou dreva hlavne v prípadoch, že máte obmedzené finančné možnosti.

zdroj: Jutex, Pixabay

Komentáre

komentáre