nedeľa , 28 mája 2023
Home / Dieťa / 3násobná mama: Ako nebyť “len” mamou

3násobná mama: Ako nebyť “len” mamou

V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že život mamy by nemal byť iba o deťoch a domácnosti. Že sa má snažiť uspieť aj inde a nevzdať to. Neuspokojiť sa so životom mamy.

Hej, to znie vážne dobre, aj ja sa o to, ako veľa iných mám, popri starostlivosti o deti a domácnosť snažím. Lenže povedzme si rovno – je to omnoho náročnejšie, ako sa zdá. Alebo ako sa povie. Ak ste totiž na to všetko viac-menej samy a chýba pomoc a pochopenie najbližších, nejde to tak ľahko. Vlastne často to ide len tak-tak, s vypätím posledných síl a obetovaním všetkého ostatného, aj spánku či voľného času, ktorý by sme mohli mať, keď deti konečne zaspia…

p1060527

Keď už nič navyše robiť nevládzem

Mnohé ženy by aj rady robili popri deťoch, ešte počas materskej, aj niečo iné, to bez debaty. Niečo, v čom sú dobré a baví ich to. Alebo by len vďaka tomu prišli na iné myšlienky a k peniazom navyše, ale nevedia, ako a kedy na to. Nemajú nikdy čas, ani energiu, chýba podpora a pochopenie najbližších.

Keď nie je čas, ani energia, chýba podpora a pochopenie najbližších, vtedy sa nič navyše okrem rodiny plnohodnotne stíhať nedá.

Kde sa teda obrátiť, kto nám pomôže byť aj niečím iným, než “iba” mamou?

Som mama, no a?

Stále som to ja, hoci už s deťmi. Tá istá, čo kedysi, nie až tak dávno, snívala o kadečom a snívať neprestala. Aj o rodine, pravdaže, lenže rovnako tak o pracovných úspechoch, ocenení mimo roly matky. Lebo nech sa hráme a nahovárame si čokoľvek, byť mamou je rovnako krásne, ako je to nevďačné. A o tom, že to nie je vôbec ocenené, zo žiadneho hľadiska, ani nehovorím. Jediné, čo nás matky drží pri zmysloch, je presvedčenie, že tie naše deti za to stoja. A ešte aj tie neopakovateľné momenty, čo s nimi zažívame. 😀

6

Byť mamou je rovnako krásne a jedinečné, ako je to nevďačné.

Buďme mamami, čo majú sny

Mama bez snov, mama, ktorá rezignovala, nie je mamou, akú si jej deti zaslúžia. Zaslúžime si viac, my aj naše deti.

Mnohé skrátka cítime potrebu ukázať samy sebe aj našim deťom, že dokážeme všetko, čo si zaumienime. Byť skvelými mamami, no rovnako tak robiť prácu, ktorá nás baví, v ktorej sme dobré a za ktorú nás oceňujú. Lebo aj to posilňuje často také krehké sebavedomie ženy-mamy. A naše deti nás potrebujú mať silné.

p1110085

Celé je to vlastne veľmi prosté. Spokojná mama = spokojné deti = šťastná rodina. 🙂

foto: domáci archív P.Š.

Komentáre

komentáre