streda , 19 mája 2021
Home / Dieťa / Aktivity / 20. november: Deň, kedy zasadnú v parlamente deti

20. november: Deň, kedy zasadnú v parlamente deti

Vedeli ste o tom, že existuje výbor, ktorého členmi sú deti zastupujúce svoju krajinu?

A nejde len o hocijaký výbor. Netýka sa totiž len zdravých detí, ale aj detí so zdravotným postihnutím.

30 rokov Výboru za práva detí

Ide o Zhromaždenie detí pod patronátom OSN, ktoré obhajujú svoje práva na základné atribúty ako sú vzdelanie, prístup k zdravotníckej starostlivosti, či kultúre a ktoré bojujú svojím hlasom proti chudobe a zdieraniu svojích kolegov medzi deťmi v krajinách, kde sú deti obeťami najčastejšie, či proti diskriminácii detí so zdravotným znevýhodnením.

A práve 20. novembra to bude 30 rokov, čo tento Výbor vznikol a 65 rokov od vyhlásenia tohto dňa za Univerzálny deň dieťaťa Organizáciou spojených národov. Pri tejto príležitosti sa deti z rôznych krajín sveta, ako sú Estónsko, Ukrajina, Slovinsko, Moldavsko, Írsko a ďalších stretnú na pôde Európskeho parlamentu, aby predniesli svoje prejavy pred ich dospelými kolegami. Bude sa na čo pozerať.

Výbor je výnimočný tým, že napriek tomu, že ho vedú dospelí jedinci, členmi a hnacím motorom sú práve deti, ktoré predkladajú týmto dospelým svoje požiadavky a problémy a títo potom len organizačne referujú tieto aspekty ďalej.

Vedeli by ste si také niečo predstaviť singulárne u nás? Určite by aj naše deti mali čo povedať našim zástupcom v parlamente. 🙂

zdroj: Facebook

Komentáre

komentáre