sobota , 23 januára 2021
Home / Zábava / Blog / 10 skutočných vecí o prvom roku rodičovstva

10 skutočných vecí o prvom roku rodičovstva

Každá mamička sa pred pôrodom svojho prvého dieťatka snaží o čo najlepšiu prípravu.

Číta mnoho kníh, zbiera rôzne informácie od priateľov, rodiny, známych, sleduje mnoho televíznych programov. Ale veľakrát až naostro zistí, že to môže byť všetko úplne inak. A práve pri jej dieťatku!

Čím to však ale je? Čím je to, že jej pôrod neprebehol tak, ako jej vraveli kamarátky, čím je to, že jej dieťatko nerado konzumuje práve to, čo jej radili špecialisti, odborníci, v televízii… Čím je to, že napriek tomu, že sa snažila byť pohodová, pokojná, vyrovnaná, máva stavy , kedy je jednoducho vyčerpaná, v nepohode, kedy sa sama necíti “Na 100%”? Je niekde chyba?

Vôbec nie. A práve o tom celé rodičovstvo je. O hľadaní seba, svojho vzťahu k dieťatku, kladoch záporoch, možnostiach, schopnostiach…

A možno by predsa len pár nastávajúcim mamičkám padlo vhod pár bodov o tom, že prvý rok v úlohe matky je síce ťažký, ale predsa krásny a dokáže predčiť všetky očakávania, aj keď nepôjde podľa plánov, ktoré si mnohé ustanovia pred pôrodom prvorodeného bábätka 🙂

Blogerka, ktorá si hovorí Girl og Cardigan, alebo jednoducho Karyn, zhrnula prvý rok rodičovstva do 10.  bodov, v ktorých opisuje, vykladá, vysvetľuje, vyjasňuje, ako asi taký prvý rok v úlohe rodiča prebieha a čo sa môže diať a aj sa často deje.

1.Pokašleš mnoho vecí, no aj tak budeš úplne úžasná, stále

Ρrídu ťažké, aj ľahké dni, budeš sa cítiť blbo, budeš sa cítiť skvelo, každý deň bude iný, rovnako ako ty a tvoje dieťa sa budete každý deň vyvíjať a rovnako aj vzťah medzi vami. Možno pár vecí pokašleš. Buď k sebe láskavá. Si človek. Si krásny človek a najmä milovaný a potrebný.

2.Telo po pôrode je mäkké, nestále a jamkovité a bolestivé a úžasne nedokonalé

A istú chvíľu také aj ostane. Nezabudni, že si porodila človeka. Jedz, ži, prechádzaj sa, nezabúdaj, odkiaľ pochádza tvoja hodnota!

3.Tvoje bábo nie je ako ostatné bábätká

Tvoje dieťa je tým, kým je. Nemusí sa správať a robiť všetko podľa literatúry, tabuliek. Nič sa nemusí diať podľa toho, čo si počula a čítala. Jediným expertom na svoje dieťa si ty sama. Odlož všetky knihy a časopisy a pozoruj svoje dieťa, buď s ním, zisti, čo má rado, čo nemá rado, ako a na čo zaspáva, ako sa správa, keď je hladné, kedy sa ako správa, kedy prejavuje aké emócie.

4.Mali by sme prestať ľuďom nahovárať, že je všetko ľahké a bezbolestné

Ρrevláda dnes kultúra: Čím ľahšie to je, tým je to lepšie a ak to bolí, je niečo zlé. Realita je však taká, že práve veci, ktoré najviac bolia a sú ťažké, sú naozaj krásne. Každú chvíľu sa ako rodič naučíš byť ten, ktorý z vecí nerobí drámu. Je to niečo ako zázrak.

Ono platí, že to, čo je pre niekoho jednoduché, pre toho druhého to môže byť nočnou morou. To, že tvoje dieťa neje vidličkou na svoje prvé narodeniny, alebo že v 5. týždni nespí celú noc neznamená, že je niečo zle. Každý sa jednoducho bijeme s rôznymi starosťami. Občas je to ťažké práve dobré. Práve počas boja s tým ťažkým rastieš. A rodičovstvo vie byť ťažké. Každá kniha, ktorá tvrdí opak, si zaslúži jednu streliť.

5.Je bežné hovoriť o vyprázdňovaní svojho dieťaťa… Zmier sa s tým

Je to tak. Čím skôr sa s tým zmieriš, tým lepšie. Jednoducho prvý rok je z veľkej časti aj o vyprázdňovaní tvojho bábätka. O pohybe, likvidácii, čistení, rozboroch. Chápeš, nie?

6.Čím skôr sa naučíš, ako elegantne prijať neželanú radu, tým ľahší tvoj prvý rok bude

Ľudia to majú radi. Vynahrádzajú si všetko pri deťoch. Majú svoje názory a rady a veľmi radi sa s nimi delia. Veľa z nich sú určite mienené dobre, aj keď to končí pomaly u “fungovalo to u mňa, bude to aj u teba…”

Ja byť na tvojom mieste, predýcham to. Nezaútočím. Načo? Je tvoje dieťa? Usmeje sa občas? Spí sem – tam? Vyhrala si. Proste si opakuj, že ty vieš, čo je pre tvoje bábätko najlepšie a ostatné rady odbi s úsmevom.

7.Začni sa rozcvičovať, bude ti to treba

Nie som fanúšikom genaralizovania typu “všetky deti radi zavinovačky” a “spanie spolu v posteli je pre ne najlepšie”., ale s jednou generalizáciou sa stotožňujem: bábätká sú nepokojné. Rozlúč sa s tým, že tvoj denný plán pôjde naozaj podľa plánu. Už nič nebude také, ako predtým. A alebo to prekonáš, necháš ten riad chvíľu ležať neumytý, prídeš občas niekam neskoro, veľa vecí možno zmeškáš….alebo sa zblázniš. Nič viac už neostane také, ako si si predstavovala a plánovala. A bude to ok. Všetko bude Ok. A možno naozaj budeš mať dieťa ako z knižky .Ale opakujem: to sa nazýva zázrakom…

8.Žiadne kočiare a prvotriedne plienky nie sú to dôležité

Dôležité je dať tvojmu dieťaťu komunitu. Sú to ľudia, ktorí ťa podržia vtedy, keď už sama nevládzeš. Ktorí sú pri tebe, keď melieš z posledného. Proste ľudia, ktorí ťa ponesú.

9.Musíme sa podporovať navzájom

Môžeme byť tie typy mám, ktoré sa navzájom kritizujú a ohovárajú a stavajú do popredia svoje možnosti, lebo tie “sú lepšie”, alebo jednoducho môžeme byť jedna pre druhú, podporovať sa, povzbudzovať a oslavovať každé aj to najmenšie víťazstvo.

10.Víťazstvo je v chcení sa posunúť a byť lepšia

Aj keď tvoje dieťa dosiahne prvý rok života, stále nebudeš vedieť toho dosť. Buď pokorná, priznaj si pochybenia a uč sa aj ďalej. Keď sa dnes niečo nepodarí, nehanbi sa za to a zajtra skús niečo iné. Život nie je súťaž. Nepočítaj skóre, ale ži. A miluj to úžasné dieťa!

Girl Of Cardigan

obrázok: pixabay

Komentáre

komentáre