utorok , 19 jún 2018
Home / Zaujímavosti / Tipy a triky / Snežienky, prví poslovia jari: Je ich zber povolený alebo nám pri ňom hrozí pokuta?

Snežienky, prví poslovia jari: Je ich zber povolený alebo nám pri ňom hrozí pokuta?

Zima trvala dlho a jar sa pomaly blíži. A s jej príchodom sa objavujú i prví poslovia jari – snežienky. Nežne vykúkajú svojimi bielymi hlávkami spod zeme. V lesíkoch sem-tam pokrývajú  obrovské plochy. Sú nádherné a chceme si ich vziať trošku i domov. Avšak môžeme?

Zber snežienok bol pred pár rokmi naozaj zakázaný

Mnohí si určite pamätajú celoslovenský zákaz trhania snežienok. Ten bol zavedený v roku 1999 kvôli masívnemu zberu snežienok pred MDŽ. Vtedy sme na ich predajcov pozerali ako na kriminálnikov a mnohí na nich tak pozeráme stále. Tento zákaz však už niekoľko rokov neplatí, presnejšie od roku 2003, takže už pekných pár rokov.

kytica snezienky

Kde všade môžeme zbierať snežienky?

Určite na záhradách, lúkach, lesoch a iných oblastiach, avšak iba do 3. stupňa ochrany. Na územiach, ktoré majú 3. až 5. stupeň ochrany (národné parky, prírodné rezervácie, iné chránené areály) sa zbierať nesmú. Za porušenie tohto zákazu hrozí pokuta až do 3 300 EUR.

Všímajte si tabule

Ak sa chcete vybrať na zber snežienok, tak predtým než vojdete na určité konkrétne územie, kde chcete zbierať, všímajte si tabule s označením druhu územia a stupňa ochrany. Bývajú obvykle pri vstupe, prípadne pri oploteniach. Stupeň ochrany daného územia si môžete overiť i na stránke www.uzemia.enviroportal.sk.

zdroj: Min. ŽP, pixabay

Ahojte, som maminka dvoch chlapčekov a právnička na materskej. Písanie je pre mňa relax a dúfam, že čítanie našich článkov bude relaxom i pre vás. Vitajte na našej stránke 🙂

Komentáre

komentáre