utorok , 17 júl 2018
Home / Zaujímavosti / Rozhovory / Rozhovor s Minimalistkou (blog): „Minimalizmus je cieľavedomé vyčistenie života a mysle od prebytku, ktorý nás obklopuje.“

Rozhovor s Minimalistkou (blog): „Minimalizmus je cieľavedomé vyčistenie života a mysle od prebytku, ktorý nás obklopuje.“

Andrea je maminkou dvoch detí  a minimalistkou. Spoznala som ju vďaka blogu, ktorý píše na svojej webstránke. Je vyznavačkou životného štýlu (minimalizmu), ktorý sa zapáčil miliónom ľudí na svete. V dnešnej dobe konzumu a prebytku všetkého ľudia hľadajú spôsob ako si vyčistiť život od nepotrebných vecí, uľahčiť si rozhodovanie. V rozhovore s Minimalistkou sa dozviete ako sa k minimalizmu dostala, kde začať,  ak sa cítite zahltený vecami vo svojej domácnosti/okolí ale i ako deťom úspešne znížiť počet hračiek  🙂 

1.Minimalizmus je životný štýl. Životný štýl, ktorý vyznávaš i ty. Ako by si ho predstavila ľuďom, ktorí o ňom počujú prvýkrát?

      Začnem tým, čo minimalizmus nie je. Minimalizmus nie je dokonale uprataný skoro prázdny dom a asketická skromnosť, žiadna životná súťaž ako sa dá prežiť skoro s ničím ani dobrovoľná chudoba. Nie je to ani počítanie vecí, koľko toho človek môže mať aby bol minimalista. Nemá žiadne stanovené pravidlá, lebo každá rodina, každý človek má iné úrovne toho, koľko mu stačí.

Minimalizmus je cieľavedomé vyčistenie života a mysle od prebytku, ktorý nás obklopuje. Zdôrazním slovo prebytok. Dnes vlastníme príliš veľa vecí, ktoré nepotrebujeme a skoro málo alebo vôbec nepoužívame. Napriek tomu za ne bez rozmyslu vymieňame naše zarobené peniaze, potom ich vyhodíme a kúpime si nové.  Našu myseľ denne bombarduje príliš veľa hluku, reklamy a informácií. Minimalizmus dokáže človeku prinavrátiť slobodu. Je to taká antidóta na konzum.

 2.Ako si sa dostala k minimalizmu? Dočítala si sa o ňom najprv na webe a začala žiť podľa jeho princípov alebo si sa rozhodla minimalisticky žiť a potom si zistila, že vlastne ide o určitý typ životného štýlu?

      Bola to kombinácia oboch. Keď sa mi narodili deti a zostala som s nimi doma na materskej dovolenke, neskutočne ma rozčuľovala moja domácnosť. Sústavne som len upratovala alebo som si psychickú frustráciu kompenzovala nakupovaním. Na všetko som hľadala nejaký produkt – aby som lepšie uspala dieťa, aby som bola lepšie organizovaná, aby som ušetrila čas. Paradoxne čím viac som toho nakupovala, tým menej mi to v živote pomáhalo. Produkt vydržal fungovať krátku dobu alebo vôbec a potom zapadol prachom, alebo som sa oň potkýnala. Peniaze boli preč.

Tým, že sme sa aj často sťahovali, prinútilo ma to zredukovať naše veci a začala som predávať a vyhadzovať. Výrazne som obmedzila nakupovanie, lebo som sa po ňom citila previnilo. Všimla som si, ako som sa hneď lepšie psychicky cítila. Našla som na webe blog o minimalizme a každé jedno slovo mi dávalo zmysel. Mala som heuréka moment, že áno, toto je možno odpoveď na chaos, v ktorom sa cítim. Išla som na to najprv opatrne a postupne som posúvala latku. Bol to taký proces, ktorý trval asi štyri roky. Nestala som sa minimalistkou zo dňa na deň. Musela som sama zistiť, kde je tá hranica, že si poviem, že toto nám stačí.

Musela som sa naučiť nechcieť a nájsť si iné uspokojenie duše ako veci

Minimalistka Andrea na svojom blogu píše i o skúsenosti s minimalizovaním počtu hračiek svojich detí

3. Ako môže podľa teba minimalizmus pomôcť ľuďom k lepšiemu a naplnenejšiemu životu, napriek tomu, že sa opiera o „menej všetkého“?

Najvzácnejšie, čo v živote máme, je čas. Nedá sa kúpiť. Mňa k minimalizmu priviedol presne jeho nedostatok.  Treba sa pozrieť, ako trávite svoje dni, na čo myslíte a kde vám uteká. A presne tam potom minimalizujte a uvidíte ako sa vám zrazu v živote ten stratený čas objaví. Menej je viac vo všetkom – vecí, ktoré si kupujeme a ktorými sa obklopujeme, e-maily, nabité programy, appky, mobily, ipady, televízor a reklamy. Všetci chcú naše peniaze a pozornosť a človeku sa večer z toho už točí hlava. Keď zminimalizujeme, cítime v živote viac harmónie, máme viac peňazí na účte, vieme dať viac zo seba dôležitým ľuďom okolo nás. Mne pomohol minimalizmus stať sa lepšou mamou a som aj milšia na manžela 🙂

4. Čo by si poradila človeku, ktorý má pocit, že jeho domácnosť je preplnená? Že jeho život je zahltený /čímkoľvek/ a chce začať opäť voľnejšie dýchať? Napríklad i pomocou minimalistického životného štýlu?

      Začala by som presne v tej oblasti, kde je najväčšie dusno. Kde vás a čo najviac doma rozčuľuje a stresuje – pohádzané hračky po celom baráku? Hora topánok a kabátov v predsieni? Tony papierov na kancelárskom stole? Preplnená obývačka nábytkom a vecami a nemáte si kde večer sadnúť? Vyberte si jedno miesto, kde sa to všetko hromadí najviac, zistite čo to je a naplánujte si jedno víkendové ráno s dobrou kávou, hudbou, pomocníkmi a pekne to všetko prerieďte. Uvidíte, aký obrovský účinok to má na psychiku. Očista nielen domácnosti, ale aj hlavy. Potom zaútočte na ďaľšiu oblasť, krok za krokom.

Spýtajte sa otázky: Je mi to na niečo? Používam to? Teší ma to? Stojí to za to utierať z toho prach? Potrebujem to?

5. Máš vlastnú web stránku www.minimalistka.sk, kde pravidelne píšeš príspevky, radíš a bloguješ. Ako reagoval tvoj partner na to, že si sa rozhodla zbaviť sa niektorých (väčšiny) vecí? Pridal sa hneď spočiatku alebo si ho musela prehovoriť?

      Môj muž pochádza z Veľkej Británie a je veľmi konzervatívny aj v prístupe k peniazom. On si radšej nič nekúpi, pokiaľ na to nemá vopred a už vôbec nie na dlh.

Preto mu minimalizmus hneď od začiatku imponoval, lebo som asi prvá žena, ktorá zrazu nechce kabelky ani horu topánok 🙂

Tak určite sme prediskutovali, ktoré veci predať a prečo ale dal mi v tom voľnú ruku a veľmi ma podporoval. Navrhla som mu presťahovanie z nášho veľkého domu v lukratívnej štvrti do menšieho a dlho neváhal, keď si spočítal výhody.

Teraz je aj on de facto minimalista, ale v niektorých veciach veľký maximalista. Je vášnivým cyklistom a rád behá, takže desať párov tenisiek a päť bicyklov mu nevyhovorím. Lenže používa ich denne a o tom to je. Nestoja nám zaprášené v skrini a garáži.

Ako ďalší príklad môžem uviesť, že sa dobrovoľne rozhodol nekúpiť si auto a cestuje do práce vlakom. Je na pomerne vysokej menežérskej pozícii a všetci jeho predchodcovia cestovali do práce na najnovšom modeli BMW.

Bola to otázka statusu, na ktorý sa môj manžel vykašľal, lebo ešte jedno zbytočne luxusné auto nepotrebujeme. Takto sa vyhne stresu na cestách a vie si vo vlaku čítať a vybaviť maily.

Občas jazdí do práce aj na bicykli vyše 80 kilometrov v rámci tréningu. Veľa ľudí v našom okoli to nevie pochopiť a pritom je to také jednoduché. Sme v tom tak trochu sami.  Je to len jeden príklad z mnohých. Rodiny v našom okolí trávia sobotu v Ikei a my ideme stanovať. Stačí len prestať konzumne rozmýšľať a neustále vyťahovať peňaženku, lebo to robia aj iní.

Andrea na svojom blogu píše i tom, či sa dá s deťmi cestovať minimalisticky

6. Vedieš i svoje deti k skromnejšiemu životnému štýlu? Keď to porovnáš, majú napríklad menej hračiek ako ich rovesníci? Ak áno, nevadí im to?

Moje deti už vedia, že ťahať ma do hračkárstva alebo mrnčať v supermarkete ďaleko nezájde. Vysvetlila som im, prečo si myslím že máme veľa hračiek, prečo mama stále upratuje a má stres, keď ich všade vidí pohádzané. Syn bol ešte veľmi malý, takže jemu to bolo istým spôsobom jedno a dcéra bola taká štastná, že sa jej venujem aj takou aktivitou, ako vytrieďovanie hračiek, že bola skvelá pomocníčka. Zistila som, že iba ja som si myslela, že ona všetky tie haraburdy naozaj chce. Bola som prekvapená, ako rýchlo sa ich vzdala. Majú dnes určite omnoho menej hračiek ako ich kamaráti a prekvapivo sa oveľa krajšie u nás návštevy zahrajú. Moje priateľky komentujú, aká je u mňa pohoda a poriadok. Pijeme kávu, rozprávame sa a deti sa zabavia s tým, čo je. Keď odídu, upraceme za 5 minút.

7. Na tvojej stránke som našla odkaz na skvelú e- knihu Rýchlokurz pre začínajúceho minimalistu. Radí ako si užívať si menej vecí a viac života. Vieš nám sprostredkovať niekoľko základných pravidiel pre upratovanie v domácnosti a návod ako mať doma viac priestoru pre život?

Základné pravidlo – zbavte sa všetkých obrúskov, vázičiek a serepetičiek. Nechajte si zopár krásnych vecí. Dekorácie lapajú prach a ťažko sa pod  nimi upratuje. Vytvorte si voľné plochy, odložte veci do zásuviek, skriniek, preč zo zorného poľa.  Nerobte si z domácnosti výstavisko. Prázdne plochy sa veľmi ľahko udržujú v čistote, lebo netreba nič dvíhať a prekladať. Ušetrí to hodiny času a vizuálne sa očiam uľaví.

Druhé pravidlo, ktorým sa riadim je, že by nemalo byť nič naukladané v rohoch a pod posteľami, na skriniach. Ak sa to nezmestí do skríň, je toho príliš veľa, a treba veci pretriediť. Systém je veľmi podobný feng-shuei a má to skvelý efekt na prevzdušnenie priestoru.

V krátkom čase chystám na mojom blogu www.minimalistka.sk video sprievodcu mojou minimalistickou domácnosťou na inšpiráciu. Stačí sa len prihlásiť na odber noviniek cez môj kontaktný formulár. Zároveň píšem aj knihu, ktorý bude taký podrobný minimalistický manuál vo všetkých oblastiach života.

Ďakujem za možnosť vyjadriť sa k tejto téme, a teším sa záujmu, ktorý tento životný štýl vyvolal. Odporučila by som ho aspoň vyskúšať najmä mamičkám s malými deťmi. Tie potrebujú domácnosť zjednodušiť určite najviac . Mňa minimalizmus zachránil, aby som sa z tej mojej nezbláznila 🙂

Redakcia: Ďakujeme pekne za rozhovor!

zdroj foto: archív Andrey R.

Ahojte, som maminka dvoch chlapčekov a právnička na materskej. Písanie je pre mňa relax a dúfam, že čítanie našich článkov bude relaxom i pre vás. Vitajte na našej stránke 🙂

Komentáre

komentáre