utorok , 19 jún 2018
Home / Radíme / Právo / Z právnického súdka: „Ide o výživné“ – Nastupuje vám dieťa do škôlky, školy? Možno je to dôvod požiadať o zvýšenie výživného

Z právnického súdka: „Ide o výživné“ – Nastupuje vám dieťa do škôlky, školy? Možno je to dôvod požiadať o zvýšenie výživného

Mnohým rodičom nastupuje dieťa začiatkom septembra do škôlky alebo školy. Niektoré smerujú do štátnych, resp. obecných zariadení, iné do súkromných. Okrem nového prostredia, vzťahov i povinností, čakajú rodičov i zvýšené náklady na „školné“, rôzne pomôcky, krúžky atď. Predovšetkým rodičia, ktorí majú dieťa v osobnej starostlivosti a dostávajú od druhého rodiča na dieťa výživné, budú pociťovať zvýšené náklady. A práve to je dôvod pre zvýšenie výživného.

Kedy si môžete požiadať o zvýšenie výživného?

Zákon o rodine stanovuje, že je potrebná zmena pomerov. Tou môže byť práve zvýšenie nákladov na starostlivosť o dieťa z dôvodu, že nastupuje do školy alebo škôlky.

Čo všetko je potrebné?

Musíte mať rozsudok, ktorým je na dieťa stanovené výživné súdom. Tento rozsudok sa bude novým rozsudkom meniť.

Ako si požiadať o zvýšenie výživného?

  1. Je potrebné podať návrh na zvýšenie výživného na príslušný súd. Návrh si môžete spísať sami podľa rôznych vzorov, prípadne vám ho spíše advokát.
  2. Na pojednávaní nemusíte mať so sebou právnika/advokáta, ale samozrejme môžete.
  3. V návrhu predovšetkým uveďte z akého dôvodu žiadate o zvýšenie výživného. Súčasne vyčíslite náklady na starostlivosť o dieťa, predovšetkým to, akým spôsobom sa zvýšili. Priložte bločky, šeky, výpisy z bankového účtu.
  4. Je potrebné uviesť presnú sumu, ktorú žiadate ako výživné na dieťa. Ak máte detí viac, na každé dieťa sumu vyčíslite osobitne.
  5. Rozhodovať bude súd, v obvode ktorého dieťa žije. Na tento súd sa bude podávať návrh na zvýšenie výživného.
  6. Toto konanie je bez súdneho poplatku.
  7. Výsledkom súdneho konania bude zvýšenie výživného alebo bude Váš návrh zamietnutý. V prípade, že súd vydá rozsudok o zvýšení výživného, budete si môcť takéto výživné vymáhať i prostredníctvom exekútora, keby vám druhý rodič výživné neuhrádzal. Tento rozsudok je exekučným titulom.

www.pixabay.com

Ahojte, som maminka dvoch chlapčekov a právnička na materskej. Písanie je pre mňa relax a dúfam, že čítanie našich článkov bude relaxom i pre vás. Vitajte na našej stránke 🙂

Komentáre

komentáre