utorok , 19 jún 2018
Home / Rodina / Partnerské vzťahy / Manželský konflikt

Manželský konflikt

Je takmer nemožné, aby existoval vzťah bez konfliktov. Vo vzťahu, či už partnerskom alebo manželskom, vzniká nedorozumenie vždy preto, že pre každého z nás je niečo typické. Každý je iný, a teda je pochopiteľné, že dvaja ľudia nemôžu mať úplne identické názory, totožné postoje, potreby alebo rovnaké predstavy. 

Žiť „spokojne“ vo dvojici prináša teda vždy určité kompromisy, čiže zladenie sa s požiadavkami toho druhého. Je jasné, že nie vždy sa to partnerom/manželom podarí. Ak sú medzi manželmi väčšie rozpory, vznikajú hádky.

Čo je dôležité?

Pri konfliktoch, alebo aj pri menších výmenách názorov, zohráva dôležitú úlohu komunikácia.  Pre vzťah je nevyhnutné hovoriť nielen o drobnostiach, ktoré nás trápia, ale hlavne o nespokojnosti, či závažnejších problémoch. Komunikáciou sa partneri stále poznávajú a hlavne nevzďaľujú sa od seba. Tým, že budú o problémoch hovoriť, budú tak už predchádzať väčším konfliktom.

Partner nie je jasnovidec

Mnohí z nás sa spoliehajú na to, že muž, či žena si dokážu domyslieť presne to, čo si mi predstavujeme. „Čo to nechápeš? Prečo mi nerozumieš? Takéto otázky teda nie sú najvhodnejšie 🙂

Riešenie je rozprávať sa! Lebo aj tak budujete vzťah.

Rany pod pás

Pri hádkach, ktoré začínajú väčšinou kvôli maličkostiam, chce mať vždy jeden na vrch nad tým druhým… A poriadne sa v tom predbiehajú. Najhoršie však býva, keď sa začnú „dávať rany pod pás“. Čiže buď sa jeden nepriamo vysmeje z neschopnosti druhého, alebo ho zatlačí do kúta, alebo použije tú najotrasnejšiu frázu: „Nič si nespravil. Nikdy mi nepomôžeš. Zase máš svoje dni?“ Alebo ešte častejšie, keď sa začnú partneri porovnávať s ich rodičmi.

Kto je teda vinník?

Prečo vôbec hľadať vinníka v hádke? Vzájomné obviňovanie vedie vždy zase k horšej situácii. Takže je teda rozumnejšie spoločne – vo dvojici – odpovedať na otázku: „Čo urobíme, aby sme túto situáciu vyrišieli/zlepšili?“

Vo vzťahu je teda dôležité komunikovať, počúvať sa navzájom a byť empatickí. 🙂

foto: pixabay.com

Komentáre

komentáre