utorok , 17 júl 2018
Home / Zdravie / Cvičenie / Diastáza brušných svalov: Prečo aj po pôrode vyzeráme ako tehotné

Diastáza brušných svalov: Prečo aj po pôrode vyzeráme ako tehotné

Tehotenstvo telo ženy zmení. Niektoré majú to šťastie, že i krátko po pôrode vyzerajú akoby nerodili, iné si všímajú na svojom tele zmeny i dlhú dobu po pôrode. Bruško a brušné svaly sú jednými z tých, ktoré sú tehotenstvom zaťažené najviac. Mnohé mamičky konštatujú, že i dlhšiu dobu po pôrode stále vyzerajú akoby boli v piatom mesiaci. Snažia sa cvičiť ale nič sa nemení. Prečo? Diagnóza: diastáza brušných svalov.

Čo je to diastáza brušných svalov?

Počas tehotenstva je na brušné svalstvo vyvíjaný veľký tlak. Preto sa dôsledkom neho zvyknú brušné svaly rozostúpiť. Niektoré mamičky si možno spomenú na tmavú čiaru, ktorá sa im vytvorila pozdĺž tehotenského bruška. Medzi rozostúpenými svalmi je medzera. Veľakrát mamičky vyzerajú stále ako tehotné, a to napriek tomu, že veľa cvičia. Cvičenie dokonca môžu diastázu zhoršovať, o tom nižšie v článku.

Ako zistiť, či máte diastázu brušných svalov?

Zistiť, či máte rozostúpené brušné svalstvo môžete i v pohodlí domova, a to samovyšetrením. „Meria sa“ počtom prstov.  Prikladáme video s niekoľkými možnými postupmi:

V prípade, ak si nie ste istá, môžete navštíviť i chirurga, ktorý diagnózu – diastáza potvrdí alebo vyvráti.

Cvičte cviky špeciálne určené na diastázu brušných svalov

V prípade diastázy brušných svalov platí, že bežné cviky na brušné svaly môžu diastázu práveže zhoršiť, napríklad i tradičné brušáky či sklápačky. Zhorší ju i dvíhanie ťažkých bremien krátko po pôrode, napríklad i staršieho dieťaťa. Ťažko ale povedať, či tomu zabránite…

Preto je vytvorený systém špeciálnych cvikov, ktoré pomáhajú svalom vrátiť sa na svoje miesto. Napríklad Tuplerova technika, Mutu system alebo Dia metóda. Osloviť môžete osobného trénera, ktorý má s touto diagnózou skúsenosti, prípadne fyzioterapeuta.

Prikladáme taktiež  voľne prístupné videá, ktoré vám môžu pomôcť.

Ked cvičenie nezaberá a diastáza je vážna

V prípade, ak nezaberá ani cvičenie, či nosenie podporného pásu je poslednou možnosťou abdominoplastika. Tá je však finančne i zdravotne náročná. Pristupuje sa k nej vtedy, keď je rozostup brušných svalov  viac ako dva centimetre alebo dva prsty. Je potrebné taktiež zvážiť, či je operácia pre vás nevyhnutná z hľadiska estetiky alebo zo zdravotného hľadiska.

Držíme palce!

zdroj foto: pixabay; zdroj video: youtube.com; zdroj info: parents.com

Ahojte, som maminka dvoch chlapčekov a právnička na materskej. Písanie je pre mňa relax a dúfam, že čítanie našich článkov bude relaxom i pre vás. Vitajte na našej stránke 🙂

Komentáre

komentáre